Domů » Miminko a batole » Batole » Vývoj batolete

VÝVOJ A ZDRAVÍ BATOLETE

Od jednoho roku se z vašeho miminka stává batole. Mezi prvním a druhým rokem života se naučí chodit, běhat, bude objevovat svět okolo sebe a pozná spoustu nových věcí. V objevování jej podporujte. Motivujte jej, hrajte si s ním, stejně jako s ním vykonávejte bezpečné domácí práce. Vykrajujte společně cukroví, utírejte vylitou vodu nebo věšte prádlo. Dítě by se mělo naučit oblékat, čistit si zuby, absolvovat první prohlídku u zubaře a používat nočník.

Při učení preferujte zábavnou formu. Nikdy dítě k ničemu nenuťte a nechte jej, ať si vše vyzkouší samo. V roce a půl by se mělo učit pravidelně si umývat ruce před jídlem a po příchodu z procházky. Dalším návykem je večerní koupání, kdy si myje vlasy a celé tělo.

Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům a dítě by mělo mezi prvním a druhým rokem života pochopit, že se zoubky musí čistit každý den. Tuto dovednost nebude umět ještě dlouho. Samo si umí správně vyčistit zuby nejdříve v šesti letech. V prvním roce také poprvé navštívíte zubaře. Díky pravidelným prohlídkám si díte zvykne do ordinace docházet a možná, že budou tou správnou motivací k čištění zoubků. Kontroly u stomatologa nepatří k oblíbeným, proto se zprvu obrňte trpělivostí.

Učte batole, aby se samo oblékalo. Pomáhejte mu a asistujte. Ze začátku nebude spolupracovat, ale postupně si zvykne a mezi druhým a třetím rokem by se mělo umět samo obléci.

Po prvním roce si zvyká na nočník. Poprvé jej posazujte po jídle, pití a spaní. Dítě by mělo na nočníku vydržet alespoň pět minut. Zabavte jej a vysvětlete mu, že na nočníku se čůrá a kaká.

Dovednosti učte batole co nejvíce mezi prvním a třetím rokem života, jelikož učení vnímá jako hru.

Absolvuje také prohlídku v 18 měsících u praktického lékaře, stejně jako povinnou vakcinaci. Podívejte se do očkovacího kalendáře, kde naleznete přehledný rozpis povinných a dobrovolných očkování.

Je-li dítě vážně nemocné, nemine vás hospitalizace v nemocnici. Nikdy jej nenechávejte v nemocnici samotné. Doprovod rodiče by měl být samozřejmostí, a to i za předpokladu dlouhodobé hospitalizace. Pro batole představuje pobyt v nemocnici zátěž, jelikož mu naruší denní režim, bude dostávat odlišné jídlo, nebude spát ve své posteli a bude pobývat v neznámém prostředí.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5