Domů » Těhotenství » Prohlídky a vyšetření » Test na těhotenskou cukrovku (OGTT)

TEST NA TĚHOTENSKOU CUKROVKU (OGTT)

Mezi 24. a 28. týdnem byste měla absolvovat orální glukózový toleranční test (oGTT). Lidově se mu říká test na těhotenskou cukrovku neboli vyšetření glykemické křivky. Pojďme se v otázkách a odpovědích podívat podrobněji na to, co vás čeká.

Proč je nutné test podstoupit?

Gestační diabetes, diabetes mellitus, může negativně ovlivnit zdravotní stav maminky i miminka. Nejkritičtější bývá období před porodem.

Může mít cukrovku i zdravá žena?

V důsledku působení hormonů může zdravá žena onemocnět těhotenskou cukrovkou.

Jaké instrukce musí rodička dodržet?

Den před testem omezte konzumaci sladkostí na minimum. Večer nepijte slazené nápoje a nezejte sladká jídla. Dodržujte pitný režim. K pití je nejvhodnější voda nebo neslazený čaj.

Jak test probíhá?

Těhotná žena se dostaví s žádankou od lékaře do specializovaného odběrového místa. Celý test trvá dvě hodiny.

  • Nejprve vám sestra odebere krev nalačno.
  • Následně vypijete 75 ml glukózy rozpuštěné ve 250 ml vody. Tekutinu byste měla vypít během 5 až 10 minut. Další dvě hodiny je nutné sedět v čekárně na odběrovém místě. Není dovoleno kouřit, pít a jíst.
  • Za hodinu po vypití tekutiny vám učiní druhý odběr žilní krve a za následující hodinu, tedy dvě hodiny po vypití tekutiny, třetí oděr.
  • Po odběrech můžete jít domů.

Kdy není možné provést vyšetření?

Standardně se test nevykonává po noční směně, při nemoci, horečce a průjmu. Po operaci nebo vážném onemocnění je možné absolvovat test až za šest týdnů.

Jsou nějaká omezení?

Vyšetření se nesmí uskutečnit za předpokladu, že hladina glukózy v krvi ženy nalačno je vyšší než 5,1 mmol/l.

Jaká jsou rizika během vyšetření?

Některé ženy test na oGTT nesnáší příliš dobře a po pozření velkého množství glukózy se mohou dostavit pocity nevolnosti, zvracení, průjem. Po skončení vyšetření se může vyskytnout kolapsový stav. Je to z toho důvodu, že po zátěžovém testu poklesne hladina cukru v krvi. Jestliže se vám při testu udělá nevolno, vždy kontaktujte lékaře nebo sestru. Na test se dostavte se zásobou vody a svačinou. Při odběrech nesmíte nic konzumovat, ale po nich se můžete napít a najíst v klidu v čekárně. Jestliže je vám zle, odpočiňte si a poraďte se s odborným personálem, jak dále postupovat.

Co dělat, jsou-li výsledky testu pozitivní?

Při pozitivním výsledku testu vás gynekolog odkáže k odbornému lékaři, se kterým budete konzultovat změnu svého jídelníčku. Ženy s těhotenskou cukrovkou musí být sledovány. Onemocnění zapříčiňuje nadměrný růst plodu (novorozenci váží okolo čtyř kilogramů) či jeho poškození. Přečtěte si více informací o těhotenské cukrovce a rizikovém těhotenství.

Pramen: Pokyny pro těhotné ženy dle doporučení ČSKB a ČDS / 2014, Laboratoře MeDiLa