Domů » Miminko a batole » Jaký dort upéct k prvním narozeninám?

JAKÝ DORT UPÉCT K PRVNÍM NAROZENINÁM?

První narozeniny dítěte se blíží a vy nevíte, jaký dort upéct? Pojďme se podívat na to, co se hodí pro roční batole a jaký moučník je zcela nevhodný.

Chutný barevný dort s máslovým krémem, ale …

Na první pohled krásné dorty ve tvaru zvířátek pokryté barevnou potahovou hmotou jsou pro roční dítě nevhodné. Vnitřek dortu plněný máslovým, žloutkovým nebo čokoládovým krémem nemůže batole jíst, stejně jako barevný fondán. Dort je pěkný na fotografii, na ozdobu, dítěti se bude líbit, ale nemůže jej ochutnat. Jaké dorty roční dítě nesmí? Nehodí se šlehačkový a čokoládový dort, máslové nebo ořechové dorty, kokosový, rumový, ani ovocný dort se želatinou. Co je tedy pro batole vhodné?

Dort pro oslavence

Bez cukru, tuku, mouky a vajec se špatně peče. Nebojte se volit klasické piškotové těsto. Pokud si nevěříte, udělejte nepečený dort z kupovaných dětských piškotů (obyčejné kulaté). Do dortu nedávejte cukrářské piškoty, jelikož jsou polité cukrovou polevou a zbytečně sladké. Rozhodnete-li se upéci piškotové těsto, na malý několikapatrový dort, bude stačit ze čtyř vajec. Uberte množství cukru, aby těsto nebylo přeslazené.

Krém bez krému?

Těsto máme. A co dál? Den před sestavením dortu, ať již bude z piškotového těsta nebo z piškotů, si připravte krém. Na krém budete potřebovat přibližně 1000 gramů až 1500 gramů plnotučného jogurtu (selský typ, krémový). Na kulatou mísu nebo hrnec položte velký cedník či velké sítko. Do něj rozprostřete utěrku a do utěrky vyklepněte všechny kelímky s jogurtem. Utěrku zatočte, aby se jogurt stlačil. Nechte tak. Dejte jej i s mísou a sítkem do lednice. Za 24 hodin je krém hotov. Z jogurtu skapou přebytečná syrovátka a vytvoří se hustý jogurtový krém.

A teď to všechno slepit

Ještě před lepením si připravte ovoce. Může jím být banán, který rozříznete a do každé vrstvy dáte plátky ovoce spolu s krémem. Můžete udělat tzv. „naked cake“ či klasický patrový dort (do tvořítka nandejte krém a ozdobte dort dle libosti).

Na co si dát pozor

Před pečením si rozvrhněte, jak bude dort velký a jak bude vypadat. Dle toho připravte odpovídající množství krému, aby vám nechyběl. Kilo a půl jogurtu se po vykapání zmenší přibližně na polovinu.

Pramen: Dort pro Davida, Deník Dity P.