Domů » Miminko a batole » Jak se dítě naučí jíst samo?

JAK SE DÍTĚ NAUČÍ JÍST SAMO?

Batole by mělo jíst z velké části samo kolem 18. měsíce věku. Některým dětem jde učení rychle, jiným pomaleji. Dítě do jídla nenuťte, počítejte s tím, že umaže sebe a své okolí. Víte, jak naučit dítě jíst?

Trpělivost, trpělivost a trpělivost

Ano, buďte trpěliví. Děti se rády přehrabují v jídle rukama a ještě raději jídlem hází kolem sebe nebo s ním malují na stolek od jídelní židličky. Stanovte si mantinely, co dítě s jídlem smí dělat, a co už ne. Odsud se dále odrazte. Pokud kojenec projeví zájem o to, aby si podržel lžičku, dejte mu ji. Pomáhejte mu s prvním nabráním a prvními sousty, které strčí do pusy. Pro děti je krmení lžičkou nesmírně složité a budou se jej učit několik měsíců.

Před obědem

Dítě oblékněte do pláštěnky nebo mu dejte okolo krku plenku, bryndáček. U jídla bude hodně špinit. Na oběd si vyhraďte dost času. Někdy nebude chtít jídlo po třech minutách, jindy vydrží sedět v židličce deset či patnáct minut. Záleží na tom, jakou má právě náladu.

Já samo: Jak na to?

  • Tuhá strava (pečivo, rohlík): Přibližně kolem roku (některé děti zvládají s přehledem dříve) by mělo umět jíst rohlík, piškoty nebo kousky chleba. Dítě si vezme pokrm do ruky a samo jej ukusuje.
  • Jídlo lžičkou: Zde nastává kámen úrazu. Nejtěžší je naučit se jíst lžičkou, jídlo z talíře nabrat a strčit jej do pusy. Můžete využít metodu „pokus omyl“, dítěti dát do ruky lžičku, a ať si poradí (kolem 15 měsíců), nebo se snažit mu pomáhat tak, že jej budete vést. Naberete společně s ním jídlo a dáte jej do pusy. Až si bude jistější, můžete mu pomáhat méně.
  • Jídlo vidličkou: Vidličkou se jí dítěti výrazně lépe. Jakmile pochopí, že má na vidličku napichovat kousky jídla a strčit si je do pusy, jde to téměř samo. Musí umět pokrm rozkousat.

Čím začít?

Nejprve by měl kojenec umět sám jíst pečivo. Poté můžete přistoupit k učení jíst pokrm lžičkou. Některým dětem vyhovuje nejprve napichovat jídlo na vidličku a lžičku vyzkouší až později. Záleží na tom, co mu půjde lépe.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5