MOŽNOSTI ALTERNATIVNÍHO PORODU
Žena má široké spektrum možností „jak a kde“ přivést na svět potomka. Stále více žen se rozhoduje pro porod mimo nemocnici. Jaké jsou možnosti alternativního porodu?
Porod v domácím prostředí
Lékaři porod v domácím prostředí výrazně nedoporučují. I přirozený a nekomplikovaný porod se může ve vteřině změnit a přinést s sebou řadu nepředvídaných komplikací. Ženy chtějí rodit doma proto, že prostředí znají, mají pocit bezpečí, pohodlí a jsou zbaveny strachu ze zdravotnické techniky.
Porod doma vede porodní asistentka, která tuto službu nabízí ve svém portfoliu. Domácí porod pojišťovny nehradí a rodiče musí péči porodní asistentky zaplatit sami. Ceny se liší. Průměrně se pohybují okolo 10 000 Kč (2017). Na porod musí být žena připravená a docházet na pravidelná setkání s porodní asistentkou nebo do porodního domu, kde ji kvalifikovaný personál poskytne instruktáž.
Ve světě jsou porody doma běžné, tak proč od nich odrazovat? Ve Velké Británii mají domácí porody podporu britské vlády, proč tomu není u nás? V České republice je zavedena podpora porodů s porodní asistentkou v nemocnici, stejně jako podpora ambulantních porodů. Ministerstvo zdravotnictví vydalo prohlášení týkající se ambulantních porodů a žena může od roku 2014 porodnici opustit dříve než po 72 hodinách. Porod doma není zakázán. Lékaři i Ministerstvo zdravotnictví označují porod v domácím prostředí za rizikový pro matku i dítě. Žena může porodit v nemocnici a zdravotnické zařízení po několika hodinách i s miminkem opustit s tím, že jej vyšetří pediatr.
Domácí porody ve Velké Británii se těší podpoře vlády. Jedním z důvodů, o němž se příliš nemluví, není ani tak blaho matky, jakožto blaho zdravotního systému. Porod doma představuje nejlevnější cestu, jak přivést na svět potomka. A právě odtud se vše odvíjí. Vysoká podfinancovanost britského zdravotního systému překročila hranici veřejného tajemství a stal se z ní problém, který vláda musí řešit aktivně, operativně a ihned.
Porod do vody
Stejně jako porod v domácím prostředí má i porod do vody své odpůrce a příznivce. Na jedné straně lékaře, kteří jej nepreferují, na straně druhé porodní duly obhajující tu nejpřirozenější a nejpohodlnější polohu k porodu. Teplá voda a masáž zad tlumí bolest, rodička nemusí užít epidurální analgezii či jiné tišící prostředky.
Do vody může rodit pouze při nekomplikovaném průběhu těhotenství, jestliže je plod donošený, žena nemá syfilis, HIV, test na streptokoky je negativní a plodová voda je čirá, nejedná se o vícečetnou graviditu a miminko není natočeno koncem pánevním. Porodem do vody se rozumí, že je druhá doba porodní vedena ve vodě a žena do vody dítě porodí.
Zdravotnické zařízení poskytující možnost rodit do vody, musí splnit podmínky schválené hygienikem.
Hypnoporod
Metoda podporuje přirozený porod, který nebolí. Při porodu se dosahuje autohypnózy a uvolnění. Klíčové je soustředit se na jiný, příjemnější pocit. Lékaři uvádí, že použití hypnózy při porodu má účinný efekt okolo 25 %.
Lotosový porod
Označuje se za typ zrození, u nějž nedojde k přestřižení pupečníku a dítě je spojeno s placentou přibližně tři až čtyři dny po porodu, dokud nedojde k oddělení placenty přirozenou cestou. I tento způsob má své zastánce a odpůrce. Obhájci metodu preferují proto, že dítě neztratí na váze. Lékaři naproti tomu tvrdí, že neexistují studie, které by potvrdily, že miminko skutečně po porodu neshodí alespoň 10 % své porodní váhy.