POSILOVÁNÍ IMUNITY PŘÍRODNÍ CESTOU
Asi všem maminkám je společná snaha o to, aby jejich dítě bylo co možná nejméně nemocné. Dokud děti nenastoupí do dětských kolektivů, daří se jim poměrně dobře. Snad každého návštěvníka mateřských školek už ale nějaká ta choroba potká a první rok školky je na infekce obzvlášť bohatý. Jak se snažit pomoci a co můžeme udělat, abychom se nemocem co nejvíce bránili?
Návyky v rodině jako nejúčinnější prevence
Základem prevence by neměl být nákup by lékárně, ale důraz na životní styl a zdravou životosprávu. Ať je léto nebo zima, dětem patří na talíř denně dávka ovoce i zeleniny. Pokud děti přijímají dostatek ovoce a zeleniny, není třeba dokupovat vitamíny v lékárnách. A že máte doma ovocného nejedlíka?
Zkuste ovoce rozmixovat a udělat si doma ovocné smoothie z více druhů ovoce. Pestrá barva a veselé brčko možná přesvědčí i vašeho malého nejedlíka.
Druhým bodem na cestě za účinnou prevencí je dostatečný pobyt venku. Dokonce i dítě, které má obyčejnou vodnatou rýmu, patří ven. Samozřejmě se v takovém případě snažíme uzpůsobit aktivitu venku, vynecháme běžné kroužky jako třeba plavání a návštěvy dětského kolektivu. Dvacet minut procházky dítěti přidává body v boji s virózou i v prevenci.
Pokud dětem dáváte na koupání vodu o vyšší teplotě, zkuste ji o kousek snížit. Postupným otužováním dětem zase dodáváme sílu v boji proti všemožným nákazám, takže se nebojte koupat v teplotách, ve kterých jste začínali u miminka, tedy cca 37°C.
Pozor na teplotu v bytě. Zvlášť v zimním období, kdy je topná sezóna v plném proudu, mívá velké množství rodin přetopený byt se suchým vzduchem. Pravidelně větrejte a mějte na paměti, že nejen pro vás, ale i pro děti je ideální teplota na spaní 22-23°C. Dalším předpokladem kvalitnější imunity je pravidelný dostatek kvalitního spánku.
V neposlední řadě patří do téhle skupiny i správné hygienické návyky dětí. Mytí rukou po toaletě, před jídlem, ale také důkladné pročišťování nosu správně naučeným smrkáním. Jakmile se děti naučí samy správně smrkat, jste na nejlepší cestě k tomu, aby se rýma léčila jen pár dní a nebyla z ní komplikovanější infekce.
Když základní návyky nestačí
Pokud se všemi body snažíte a stejně jste po týdnu ve školce dva týdny doma, můžete zkusit některé doplňky stravy, které imunitu dětí posilují. Ať se jedná o homeopatika nebo například preparáty vyrobené z hlívy ústřičné či ovocných extraktů. Vždy ale mějte na paměti, že předchozí body jsou důležitější a mají v boji s infekcí daleko větší vliv než zakoupené preparáty.
Pokud už na trápení dojde, můžete zkusit v boji s kašlem jitrocel (podpoří vykašlávání), mateřídoušku (zmírní průběh kašle), tymián či diviznu (snižuje nutkavost ke kašli). Na rýmu jsou zase vhodné preparáty obsahující heřmánek (působí protizánětlivě a desinfikuje dutinu nosní), mátu či levanduli. Při nachlazení může ulevit lípa, případně echinacea.
Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková
Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.