Themes - Twenty Seventeen - en to cs_CZ translation catalogue (89 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
cs_CZ: Twenty Seventeen přináší na stránky život, v záhlaví videa a dokonalé fotky. Se zaměřením na obchodních místech, to představuje více oddílů na přední straně, stejně jako widgety, navigace a sociální menu, loga a další. Přizpůsobte svůj asymetrické mřížky s barevným schématem vlastní a prezentovat svůj multimediální obsah s post formátů. Naše výchozí téma pro rok 2017 funguje skvěle v mnoha jazycích, pro všechny schopnosti, a na jakémkoli zařízení.

en: Contact us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: We are proud to serve outstanding clients.
cs_CZ: Jsme hrdí na to, že můžeme sloužit vynikajícím klientům.

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Video Production
cs_CZ: Video produkce

en: Content Strategy
cs_CZ: Obsahová strategie

en: Web Development
cs_CZ: Vývoj webu

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Strategy
cs_CZ: Strategie

en: Direct Light
cs_CZ: Přímé světlo

en: Design
cs_CZ: Vzhled

en: Images with Link
cs_CZ: Obrázky s odkazem

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
cs_CZ: Potřebujete web? Máme vás kryté. Náš designový tým vytvoří ohromující design, který promění vaši značku.

en: Web Design
cs_CZ: Webový design

en: White border
cs_CZ: Bílý okraj

en: See Case Study
cs_CZ: Viz případová studie

en: Communicate your purpose and goals with a beautiful logo that encapsulates your business.
cs_CZ: Sdělte svůj účel a cíle krásným logem, které zapouzdřuje vaše podnikání.

en: Branding
cs_CZ: Značka

en: Black Stripes
cs_CZ: Černé pruhy

en: Images with Text and Link
cs_CZ: Obrázky s textem a odkazem

en: Our Services
cs_CZ: Naše služby

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
cs_CZ: Přilákejte potenciální zákazníky pomocí fungujících marketingových kampaní

en: Large Heading with Button
cs_CZ: Velký nadpis s tlačítkem

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
cs_CZ: Přidejte zde widgety, které se budou zobrazovat v postranním panelu příspěvků a stránek s archivy.

en: Blog Sidebar
cs_CZ: Postranní panel blogu

en: Scroll down to content
cs_CZ: Posun dolů na obsah

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
cs_CZ: Káva

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
cs_CZ: Sendvič

en: Pause background video
cs_CZ: Pauza videa na pozadí

en: Play background video
cs_CZ: Spuštění videa na pozadí

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
cs_CZ: Zástupný obrázek sekce %s hlavní stránky

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
cs_CZ: Pokud je přiřazeno rozložení na dva sloupce, titulní strana je v jednom sloupci, a obsah je v druhé.

en: Next Post
cs_CZ: Následující příspěvek

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Categories
cs_CZ: Rubriky

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
cs_CZ: <span class="screen-reader-text">Publikováno</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
cs_CZ: Od %s

en: Please define an SVG icon filename.
cs_CZ: Definujte název souboru SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
cs_CZ: Definujte výchozí parametry ve formě pole.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
cs_CZ: V rozbalovacím seznamu vyberte stránky, které chcete zobrazit. Obrázek sekce předáte v nastavení hlavního obrázku stránky. Prázdné sekce se vůbec nezobrazí.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
cs_CZ: Obsah sekce %d hlavní stránky

en: Two Column
cs_CZ: Dva sloupce

en: One Column
cs_CZ: Jeden sloupec

en: Page Layout
cs_CZ: Rozložení stránky

en: Theme Options
cs_CZ: Nastavení šablony

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Light
cs_CZ: Světlé

en: Color Scheme
cs_CZ: Barevné schéma

en: Default Header Image
cs_CZ: Výchozí obrázek hlavičky

en: Footer 2
cs_CZ: Zápatí 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
cs_CZ: Widgety přidané tady se objeví v zápatí.

en: Footer 1
cs_CZ: Zápatí 1

en: Top Menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cs_CZ: Požadovaný obsah se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zadaný výraz nebyl na webu nalezen. Zkuste prosím hledat znovu nějaké jiné klíčové slovo.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
cs_CZ: Jste připraveni publikovat svůj první příspěvek? <a href="%s">Začněte zde</a>.

en: Nothing Found
cs_CZ: Nic nenalezeno

en: Previous Post
cs_CZ: Předchozí příspěvek

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Následující

[ctx: submit button]
en: Search
cs_CZ: Hledání

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
cs_CZ: Hledat &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
cs_CZ: Hledat:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
cs_CZ: Výsledky vyhledávání: %s

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cs_CZ: Pokračovat ve čtení<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
cs_CZ: Tmavé

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
cs_CZ: Twenty Seventeen vyžaduje minimálně WordPress verze 4.7. Aktuálně používáte verzi %s. Nejprve proveďte aktualizaci, a poté to prosím zkuste znovu.

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cs_CZ: Upravit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Skip to content
cs_CZ: Přejít k obsahu webu

en: Collapse child menu
cs_CZ: Skrýt podřazené položky

en: Expand child menu
cs_CZ: 	Zobrazit podřazené položky

en: Social Links Menu
cs_CZ: Menu pro sociální sítě

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
cs_CZ: Používáme %s (v češtině).

en: Footer Social Links Menu
cs_CZ: Menu sociálních odkazů v patičce

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře jsou uzavřeny.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[0]: %1$s odpověď na &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[1]: %1$s odpovědi na &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[2]: %1$s odpovědí na &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
cs_CZ: Jedna odpověď na &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
cs_CZ: Stránka:

en: Next page
cs_CZ: Další stránka

en: Previous page
cs_CZ: Předchozí stránka

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cs_CZ: Patrně jste chtěli zobrazit stránku, která se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cs_CZ: Omlouváme se, ale stránka nebyla nalezena.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyseventeen/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/themes/twentyseventeen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/
