Domů » Miminko a batole » Nošení dětí

NOŠENÍ DĚTÍ

Dítě připevněné v šátku nebo v nosítku není móda posledních let. Nošení dětí je ve světě běžné a na Starém kontinentě bylo obvyklé až do 18. století. Vše se změnilo s vynálezem kočárku, v němž movitější rodiny děti vozily. Ti chudší je nosili v látce. Přečtěte si o výhodách a nevýhodách nošení. Nezničí se miminku záda a postavení kyčlí? V čem dítě nosit?

Proč nosit?

Dítě je v kontaktu s matkou a lépe se přizpůsobí novému světu, životu mimo dělohu. Miminko slyší matčino srdce, cítí její teplo. V šátku přestane plakat, uklidní se, a alespoň na chvíli můžete, i když se zátěží na těle, relaxovat.

Díky nošení se stáváte svobodnější. Máte obě ruce volné, lépe se vám nakupuje v obchodě, cestuje MHD, zvládnete výlety, na které nemusíte vozit kočárek. Miminko můžete nosit od narození, avšak platí zde přísné pravidlo. Noste děti pouze v nosítku, které je určeno pro danou věkovou kategorii nebo hmotnost. Pro každý věk a hmotnost dítěte se hodí jiné mosítko. Na to při výběru pamatujte.

Nošení podporuje tělesný kontakt s matkou a pomáhá jim v adaptaci v prvních několika měsících života.

Nošení dětí v šátku nebo nosítku není zdraví škodlivé, ale rodiče musí dodržovat zásadní bezpečnostní a zdravotní kritéria, aby i nadále bylo zdraví dítěte na prvním místě před komerčními záležitostmi.

Jinými slovy: Ne všechna nosítka, která na trhu najdete, se hodí k nošení dětí, na tento účel se hodí a dítěti nezničí postavení kyčlí nebo páteř.

Klokánkování

Tato metoda se využívá v péči o předčasně narozené děti. Je založena na tom, že miminko leží na matčině těle v podstatě nepřetržitě. Díky tělesnému teplu matky nepotřebuje inkubátor.

Výhody nošení dětí

  • Vytváří se blízký kontakt s matkou a otcem.
  • Lepší přístup k prsu – větší hmotnostní přírůstky.
  • Ženy mají vyšší sekreci oxytocinu. Ten působí jako prevence laktační psychózy a poporodní deprese.
  • Dítě méně pláče a je klidnější.
  • Prevence kojeneckých kolik díky tlaku na bříško a umístění miminka.
  • Miminko vnímá pohyby, chůzi, dech, tep.
  • Podporuje časnější psychický vývoj a rozvíjí svalový tonus.
  • Představuje prevenci oploštěného záhlaví u dětí, které leží v jedné poloze na zádech.
  • Je prevencí syndromu náhlého úmrtí.

Nevýhody nošení

  • Může nastat deformita páteře (špatná poloha, brzká vertikalizace, nevhodné nosítko).
  • Hrozí riziko vykloubení kyčlí při špatné poloze – úhel mezi stehenní kostní a trupem musí být alespoň 90 stupňů. Při správné pozici je nošení na vývoj kyčlí příznivé.
  • Riziko nedostatku kyslíku u dítěte – opět platí při špatném úvazu.

Čeho se držet

  • Nevíte-li, jak dítě vhodně navázat, volte pro novorozence úvaz kolébka.
  • Vertikální úvaz pediatři doporučují až od půl roku věku miminka.
  • Volte správný typ úvazu.
  • Vybírejte kvalitní šátek nebo nosítko.
  • Nikdy nenoste dítě v klokance a visítku.
  • Vždy umístěte dítě čelem k vám (ať už na břiše nebo na zádech).
  • Noste přiměřeně dlouho. Není vhodné mít dítě v šátku celý den.

Jiný kraj, jiný mrav

V čem je nejvhodnější dítě nosit? V Africe ženy používají šátek, v Asii jsou oblíbená nosítka Mei Tai, v USA klokanky, v Evropě ergonomická nosítka. Klokanky nejsou pro správný vývoj páteře a kyčlí vhodné. Miminko noste v šátku nebo v ergonomickém nosítku, ale vždy se řiďte jeho váhou a věkem.

Jaké jsou možnosti?

Ring-sling – šátek, který se uvazuje a dotahuje pomocí kruhu. Váha dítěte spočívá ženě na jednom rameni. Hodí se pro nedonošená miminka nebo malé děti.

Baby vak – váha miminka spočívá na jednom rameni. Není možné jej dotáhnout k tělu matky a hrozí nevhodná poloha.

Mei Tai – Látkové nosítko určené pro děti, které sami drží hlavičku. Váha se rovnoměrně rozloží na těle ženy.

Ergonomické nosítko – vzalo si základ v nosítku Mei Tai, ale je vylepšené o vypolstrované ramenní popruhy, spony a přezky. Oceníte jej na dlouhých cestách, je pohodlné pro maminku i miminko.

Jak vybrat vhodné nosítko?

Nosítko před koupí vyzkoušejte. Ne všechny typy sedí každé ženě nebo muži. Pro různý věk dítěte se hodí jiné nosítko. Důležitý je dostatek látky mezi kolínky a správné podsazení. Pořizovací cena rostoucích nosítek je vyšší, ale díky nastavení látky mezi nožičkama, zádové opěrky a popruhům budete používat i několik let. Nosítka, která nastavitelná nejsou, vydrží tři měsíce až půl roku. Záleží na tom, jak rychle dítě roste. Pro novorozence vždy volte šátek nebo šátkové nosítko, které se jako šátek chová.

Nikdy novorozence nevkládejte do ergonomického nosítka určeného pro děti od čtyř a více měsíců, a to i přesto, že k nosítku zakoupíte novorozeneckou vložku.

Jak na nošení dětí podle Andrey Růžičkové

Pramen: Ryba, L., Šátkování (nošení dětí v šátku) – 1. část, Pediatr. praxi 2012; 13(2): 135–137; Ruizlová, L., Nošení dětí v šátku, Brno, 2014