Domů » Těhotenství » Nadměrný přírůstek váhy v těhotenství

NADMĚRNÝ PŘÍRŮSTEK VÁHY V TĚHOTENSTVÍ

Ženské tělo se v průběhu těhotenství mění a s rostoucím bříškem vyvstává i otázka, jak jíst dostatečně, aby byla spokojená maminka i vyvíjející se plod, a co už je případně příliš. Nadměrné přibírání na váze v těhotenství může být i varovným signálem některých těhotenských komplikací. Kolik mát být správný hmotnostní přírůstek v těhotenství a jak si váhu pohlídat, vám v následujícím příspěvku poradí MUDr. Tereza Hubová.

Jak si hlídat váhu v těhotenství 

Přírůstek hmotnosti v těhotenství je ryze individuální a u každé ženy odlišný. Přesto existují mezinárodní doporučení, která udávají průměrný váhový přírůstek ve vztahu k BMI. Vážení probíhá na každé návštěvě u gynekologa.

Před otěhotněním, případně při první návštěvě gynekologa, si spočítejte BMI (kg váhy/výška v m2). Při normálním BMI (19 až 25) je průměrný váhový přírůstek 12 – 18 kg, při BMI nad 25 okolo 7 – 12 kg. Na otázku, zda štíhlejší ženy přibírají v těhotenství méně než ženy s vyšším BMI a po porodu lépe nadbytečné kilogramy zhubnou, odpovídá lékařka s úsměvem: „O žádném takovém pravidle nevím.“

Co ovlivňuje váhový přírůstek 

Váhový přírůstek se odvíjí od toho, jak roste plod, placenta, jak přibývá plodová voda a do jaké míry tělo zadržuje vodu. Zadržování tekutin bývá patrné ve druhé polovině těhotenství. Žena v těhotenství přibírá také tuk a vytváří si dostatečné energetické zásoby na porod a kojení. MUDr. Tereza Hubová říká, že „během prvního trimestru obvykle není nutné navyšovat kalorický příjem, ve II. trimestru se doporučuje zvýšit příjem o cca 300 kalorií na den, ve III. trimestru zhruba o 500 kalorií na den. Jedná se však o velmi obecné doporučení a je potřeba brát v úvahu individuální potřeby těhotných.“

Zvýšit přísun energie je v pořádku, avšak i zde platí omezení. Důležitá je skladba jídelníčku a zásady vyvážené stravy v těhotenství jsou prakticky stejné jako u netěhotné populace – dostatek zeleniny, ovoce, obilovin, mléčných výrobků, libového masa a omezení tučných potravin, sladkostí, kávy. Je-li v těhotenství diagnostikována nějaká komplikace, zejména těhotenská cukrovka, musí se přizpůsobit jídelníček dle doporučení výživového specialisty.

Kdy zpozornět? 

Pozornost zasluhuje hlavně rychlý nárůst hmotnosti o více než jeden kilogram týdně. Nadměrná váha v těhotenství má za následek tělesný dyskomfort, ať už se jedná o bolesti zad, kloubů, křečové žíly, hemoroidy, zadýchávání, pálení žáhy. Zhoršuje se také výtěžnost ultrazvukových vyšetření. Komplikace, které patrně souvisejí s nadměrným hmotnostním přírůstkem, jsou gestační hypertenze (vysoký krevní tlak), preeklampsie a těhotenská cukrovka. V konečném důsledku může souviset i s vyšším výskytem operačních porodů, horším hojením porodního poranění a celkovou mateřskou a novorozeneckou morbiditou.

„Je mylnou představou, že pokud jsou vyloučeny závažné těhotenské komplikace, přibírá těhotná „jen tak“. V naprosté většině případů jde o nesprávnou životosprávu, kterou si ale těhotné pěstovaly už dlouho předtím, a pokud se jim nepodařilo zhubnout před těhotenstvím, nepodaří se jim to pravděpodobně ani v graviditě. Významně se zvyšuje počet obézních a morbidně obézních těhotných, a to v souladu s nárůstem obezity v populaci, což s sebou nese patřičná rizika jak pro ženu, tak pro plod. Vyvarovat se těchto rizik znamená jediné: dostat tělesnou hmotnost do normálních hodnot ještě před početím,“ uvádí MUDr. Tereza Hubová.

Těhotenská cukrovka a přibírání na váze 

Nastávající maminky mezi 24. a 28. týdnem těhotenství podstupují test OGTT, který cukrovku odhalí. Vyšší výskyt těhotenské cukrovky souvisí i s rostoucím věkem těhotných a obézních žen. MUDr. Tereza Hubová dodává: „Čistě z přírůstku hmotnosti samozřejmě není možné poznat příčinu, ale těhotenská cukrovka může být jedním z příznaků.“

 

 

Redakce ve spolupráci s MUDr. Terezou Hubovou